fbpx

Tier 2 Genel Vize: Vize Hakkinda Genel Sorular ve Vizenin Uzatılması

Long Residence ILR Application: Guidelines and General Questions
Ankara Anlaşma Vizesi: Yerlesim/ ILR V ize başvurusunun basari kriterleri
Ocak 6, 2020
Long Residence ILR Application: Guidelines and General Questions
Uzun Sureli Oturum Izni (ILR) Basvurusu : Kosullar ve Genel Sorular
Ocak 17, 2020
Tier 2 General Visa

Tier 2 (Genel) vizesi başlangıçta 3 yıla kadar verilir.  İngiltere’de Tier 2 (Genel) vizesi altında istihdam edilen başvuru sahibi, İngiltere’de kalma ve çalışma izinleri sınırlı olacaktır. Vizenin sona ermesinden sonra İngiltere’de kalmayı planlıyorlarsa, 2 yıla kadar sürebilen Tier 2 vize uzatması yoluyla daha fazla izin için başvuruda bulunmaları gerekecektir. Eğer başvuru sahibi Tier 2 kapsamında kalırken işverenleri değiştiriyorsa, yeni sponsorlarına dayanarak da başvuruda bulunmaları gerekecektir.

Izni uzatmak için başvuru sahibinin vize kategorisi altındaki uygunluk kriterlerine uyması gerekir – yani, gerekli maaş düzeyinde sponsor olan bir işveren için uygun bir rolde istihdam edilmelidirler.

Başvuru sahibinin işvereni ayrıca lisanslı bir sponsor olarak görevlerini yerine getirmeye devam etmelidir – Tier 2 vizesi için uzatma başvuruları, işverenin göçmen uyumuna ilişkin bir İçişleri Bakanlığı incelemesini tetiklediği bilinmektedir.

Başvuru sahibinin, geçerli vizenizin süresinin dolmasından 60 gün öncesine kadar uzatma başvurunuzu yapmasına izin verilir.

Tier 2 vizesi uzatmasina nasıl başvurabilirsiniz?

Uzatma için işverenlerinin başvuru sahibine bir Sponsorluk Sertifikası (CoS) tayin etmesi gerekecektir. CoS’un verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde veya mevcut vizenizin süresi dolmadan (hangisi daha erkense) daha fazla izin almak için CoS referans numarası kullanılmalidir. Online başvuru yapılırsa, vize başvuru ücreti ve NHS Göçmenlik Sağlığı ek ücretini ödeyinceye kadar başvuru yapılamayacaktır. Daha da önemlisi, uzantma başvurunuz yalnızca İngiltere içinden yapılabilir. Başvuru sahibinin kimliğini doğrulamak için biyometrik bilgilerini sunması gerekecektir.

İstihdamda değişiklik

Başvuru sahibi işverenini değiştiriyorsa, yeni işverenlerinin yeni bir vize başvurusu yapmadan önce yeni bir Sponsorluk Sertifikası vermeleri gerekecektir.

Başvuru sahibi rolleri değiştiriyor ancak aynı sponsor firma tarafından işe devam ediyorsa, aşağıdaki durumlarda da vize başvurusunda değişiklik yapmaları gerekebilir:

Temel görevler, farklı bir Standart Mesleki Sınıflandırma (SOC) kodunun uygulanacağı ölçüde değişirse;

TUPE (veya benzeri) koruması altında, başvuru sahibi işlerini değiştirebilir ve yeni iş aynı SOC kodundadır. Ancak yeni maaş, ilgili uygulama kodunda gosterilen yeni iş için uygun orandan daha düşükse;

Temel görevlerinizde bir değişiklik varsa, bu da şu anda sıkıntılı meslek listesinde bulunan bir işten sıkıntılı meslek listesinde olmayan bir işe iş değiştirdiğiniz anlamına geliyorsa;

Sponsorluk Rehberinde kabul edilebilir olarak tanımlanan şirket çapındaki indirimler veya analık, babalık, evlat edinme izni ve / veya hastalık izni süresinden kaynaklanan indirimler dışında, mevcut Sponsorluk Belgenizde belirtilen seviyeden düşukse;

Başvuru sahibi temel görevlerinde yapılan değişiklikler, ödemenizin yeni iş için kabul edilebilir oranın üzerinde kalması koşuluyla, işinizin aynı SOC kodu içinde değiştiği anlamına gelir.

Tier 2 Genel Vize uzatması için hangi belgeler gerekli ?

İngiltere’de çalışmaya devam edildigini göstermek için, asagidakilerle sınırlı olmamak üzere, bazı belgeler vardır:

Geçerli, geçerli pasaport veya seyahat belgesi

Mevcut vize veya oturum izni / Biyometrik Rezidans

Ulusal Sigorta numarası

Göç tarihinin kanıtı olarak süresi dolmuş pasaportlar

İngilizce bilgisinin kanıtı

Sponsorluk Sertifikası (referans numarası);

Sponsorlarının başvuranı desteklemediği durumlarda kişisel tasarruf kanıtı

Başvuruyu uzatmak için vize kapsamındaki maaş eşiğini saglamaya devam etmesi gerekecektir.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK

Bizlerden 15 dakikalık ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz; gorusmeler yalnızca telefon üzerinden yapılacaktır.