fbpx

Tier 1 Vizesinin Uzatilmasi: Genel Sorular ve Onemli Konular

Long Residence ILR Application: Guidelines and General Questions
Uzun Sureli Oturum Izni (ILR) Basvurusu : Kosullar ve Genel Sorular
Ocak 17, 2020
Sole Representative Visa - Financial Requirements
Temsilci Vizesi : Yönergeler ve Finansal gereksinimler
Ocak 17, 2020
investor visa

investor visa

Tier 1 Yatırımcı vizesi toplam 3 yıl 4 ay sürer. Tier 1 Yatırımcı vizesi sahipleri, uygun olduklarını göstermeleri koşuluyla Birleşik Krallık’ta kalma sürelerini 2 yıl daha uzatmak için başvurabilirler. 2019’da yeni kurallar yürürlüğe girdi ve yenileme başvuruları yapan Tier 1 yatırımcı vizesi sahiplerine daha sıkı düzenlemeler ve şartlar getirdi.

Tier 1 yatırımcı vizesi uzatma süreci epey karmasiktir. Başvuru sahibi, İngiltere’de kaldıkları süre boyunca yatırım faaliyetlerini kanıtlamak için kapsamlı belgeler hazırlamalı ve sunmalıdır.

Yatırımcı vizesinin uzatılması başvuru süreci karmaşıktır ve ilk vize başvurusundan daha zordur. Kriterler katıdır ve başvuru sahibinin izin süresi boyunca İngiltere’deki yatırım faaliyetleriyle ilgili tam ve doğru destekleyici belgeler sunma şartları vardir.

Tier 1 Yatırımcı vizesini nasıl uzatabilirsiniz?

Başvuru sahibi 29 Mart 2019 tarihinden önce Tier 1  vizesi verilmiş ve verilmişse, 5 Nisan 2023 tarihine kadar vize uzatması konusunda önceki kurallar uygulanmaya devam edecektir. Yerlesme başvuruları 5 Nisan 2025 tarihine kadar yapılabilir.

Vizeleri, orijinal 1 milyon sterlin eşiğinin uygulandığı 6 Kasım 2014’ten önce verildiyse, dikkat edilmesi gereken kilit tarihler uzatma vizesi icin için 6 Nisan 2020 ve yerlesim vizesi için 6 Nisan 2022’dir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular yeni kurallara tabi olacaktır.

Yurtdışında yapılan uzatma başvuruları, Birleşik Krallık’ta yapılan uzatmalarla uyumlu olması için 2 yıl süre ile verilir. Başvuru sahibinin uygunluk kriterlerini karşılaması ve Tier 1  yatırımcı vizesini uzatmak için resmi başvuruda bulunması gerekmektedir.

6 Kasım 2014’ten sonra verilen 1. Kademe Yatırımcı Vizesinin uzatılması

Tier 1  Yatırımcı Vizenizi (6 Kasım 2014’ten sonra verilen) uzatmaya hak kazanmak için başvuru sahibinin şunları göstermesi gerekir:

İngiltere’de en az 2.000.000 £ sizin kontrolunuzde olmali ve,

Bu fonları İngiltere devlet tahvillerine, aktif İngiliz şirketlerinde sermaye veya kredi sermayesi

“yatırımcı başlangıç ​​tarihinizden” itibaren 3 ay içinde yatırmis olmaniz gerekmektedir.

 

Uygunluk ölçütleri nelerdir?

İçişleri Bakanlığı’nın 1 milyon £ tutarındaki miktarin bir parçası olarak değerlendireceği yatırım türünde kısıtlamalar bulunmaktadır. Ayrıca, asgari yatırım esas olarak mülk yatırımı, mülk yönetimi veya mülk geliştirme ile uğraşan şirketlere yatırılmamalıdır. Fonlar, normal iş akışı mevduat kabulünü de içeren bir banka, binalar toplulugu veya başka bir teşebbüs ile mevduat kullanılarak da yatırılmamalıdır.

Uzatmaya hak kazanabilmek için başvuru sahibinin, Tier 1 (Yatırımcı) olarak ilk izin verdikten sonra 3 ay (13 hafta) içinde fon olarak yatırdığını ve toplam yatırımın 1 milyon £ veya üstünde tutulduğunu göstermesi gerekecektir.

Başvuru sahibinden asgari yatırımın izni süresince (yatırımlarınızın yapıldığı tarihten itibaren) bu seviyede tutulduğunu göstermesi de istenecektir.

Fonlar dengesi, başvuranın yatırdığı toplam fonu 1 milyon £ ‘a çıkarmak için gereken herhangi bir başka paradır. Yatırımlarınız toplam 1 milyon £ ise, fon dengesi gerekmez. Yatırımlar 750.000 £ ile 1 milyon £ arasındaysa, fonların bakiyesine dair kanıt sağlamalısınız. Başvuru sahibi, Birleşik Krallık’taki toplam yatırımlarını 1 milyon £ ‘a çıkarmak için ne kadar gerekli olduğuna bağlı olarak 250.000 £’ a kadar bir bakiye sağlamalıdır. Bu durumlarda, destekleyici belgeler sağlamalıdırlar.

 

Tier 1 Yatırımcı Uzatma Vize Başvurusu’nu desteklemek için hangi belgeler gereklidir?

Başvuranın sunması gereken belgeler, Birleşik Krallık tarafından düzenlenmiş bir finans kurumu tarafından olarak onaylanmış fonların dengesi ve yatırım portföyünüzün kanıtlarını içerir. Portföyün sunulmaya uygun olması için katı kriterleri karşılaması gerekir.

Yatırım portföyüne ve fon dengesinin kanıtlarına ek olarak, başvuru sahibinden aşağıdaki orijinal belgeleri sunması istenecektir:

Doldurulmuş ve imzalanmış Tier 1 (Yatırımcı) başvuru formu

Yatırım etkinliğinizi destekleyen belgeler

Orijinal geçerli pasaport ve süresi dolmuş pasaportlar

Orijinal geçerli Biyometrik Oturma İzni

İki yeni vesikalık fotoğraf

Karar ne kadar sürer?

Başvuru sahibi, başvurunuzda 8 hafta içinde veya Super Premium Hizmetini kullanıyorlarsa aynı gün bir karar verilmesini bekleyebilir.

Bazı durumlarda, mülakata katılmaları gerektiği için veya destekleyici belgeler veya kişisel işlerle ilgili sorunlar nedeniyle başvurularının daha uzun sürmesi durumunda başvuru sahibi ile iletişime geçilebilir.