fbpx

Kuresel Yetenek Vizesi : Basvuru adimlari ve Genel Sartlar

global talent visa
Global Talent Visa: Outline and General Guidelines
February 3, 2020
start-up visa
Start-up Visa: Option for University Graduates to set up a business in the UK
February 4, 2020
global talent visa

Tier İstisnai yetenek Vizesi veya Kuresel Yetenek Vizesine başvurmak isteyen müşterilerimiz, İngiltere göç hukukunda  ilan edilen değişiklikler nedeniyle süreci başlatmakta tereddüt ediyorlar. Aşağıdaki sikca sorulan sorularin cevaplarini bulabilirsiniz.

 

Küresel Yetenek Vizesi kategorisi ne zaman açılacak?

 

Küresel Yetenek Vizesi 20 Şubat 2020’de yeni başvurulara açılacak.

 

Küresel Yetenek vizesi için gereklilikler Puan Tabanlı Sistemde özetlenecek mi?

 

Hayır, yeni Küresel Yetenek Vizesi Göçmenlik Kuralları Ek W’de belirtilecektir. Puan Tabanlı Sistemin bir parçasını oluşturmaz.

 

Global Talent vizesine başvurmak için uygunluk şartları nelerdir?

 

Yeni Küresel Yetenek vizesi, İngiltere’de çalışmak isteyen bilim, dijital teknoloji ve sanat ve kültür alanlarında yetenekli ve gelecek vaat eden adaylara açık olacak. ‘Yetenek’ adayları kendi alanlarında zaten lider olurken ‘potansiyel’ adayları kendi alanlarında lider olma potansiyeline sahip olmalari gerekecek.

 

Küresel Yetenek vizesi sadece bilim insanlarına ve araştırmacılara mi açık olacak?

 

Hayır, Küresel Yetenek Vizesi film ve televizyon, moda tasarımı ve mimarlık sektörleri dahil olmak üzere dijital teknoloji ve sanat ve kültür içindeki yetenekli ve gelecek vaat eden adaylara açık olacaktır.

 

Kuresel Yetenek  vizesine yılda sınırlı sayıda başvuru yapılacak mı?

 

Hayır, Küresel Yetenek Vizesi kategorisi başvuru sahiplerinin sınırına tabi olmayacaktır.

 

Kuresel Yetenek vizesi başvuru sahiplerinin bir kurum tarafindan desteklenmesi gerekecek mi?

 

Evet, Kraliyet Derneği, İngiliz Akademisi, İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi, Teknik ve Sanat Konseyi İngiltere gibi mevcut Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vize onay organlarına, İngiltere Araştırma ve Yenilik (UKRI) katılacak.

 

Kuresel Yetenek vizesi ne kadar süreyle geçerli olacak?

 

Kuresel Yetenek vizesi adayları, en fazla 5 yıla kadar ne kadar izin ve başvuruda bulunabileceklerini tek bir başvuruda seçebilirler.

 

Başvuranlar, Küresel Yetenek vizesi kategorisiyle Uzlaşma / ILR’ye başvurabilecek mi?

 

Evet, bilim, mühendislik, beşeri bilimler ve tıptan sorumlu onaylayıcı kuruluşlar tarafından onaylanan adaylar, “gelecek vaat eden” kriterleri, “yetenek” kriterleri veya yeni bir onaylı fon verenin verilip verilmediğine bakılmaksızın 3 yıl sonra yerlesme başvurusunda bulunabileceklerdir.  Dijital teknoloji ve sanat ve kültür başvuru sahipleri için “vaat” kriterleri altında yerlesme başvurusu için hak kazanma süresi 5 yıldır.

 

Küresel Yetenek göçmeni olarak ILR için ikamet şartı olacak mı?

 

Süresiz izin alabilmek için vize sahiplerinin, sürekli izin süresi boyunca 12 ay boyunca İngiltere dışında 180 günden fazla zaman geçirmemiş olmaları gerekir. Bunda muafiyetler vardır; bilim, mühendislik, beşeri bilimler ve tıptan sorumlu onaylayıcı kuruluşlar tarafından onaylanan ve doğrudan izin verilmesi ile ilgili yurtdışında araştırma yapan Kureseal Yetenek vizesi sahipleri, başvuruda bulundukları zaman bu goz onunde bulundurulacaktir. Esler de aynı sekilde muaf olacaklardir.

 

Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) Vize kategorisi yeni adaylar için ne zaman kapatılacak?

 

Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi kategorisi, 20 Şubat 2020’de yeni başvuru almayacaktir.

 

Başvuru sahibinin 20 Şubat 2020’de bekleyen Olağanüstü Yetenek onay başvurusu varsa ne olur?

 

20 Şubat 2020 tarihinden önce teslim edilen Tier 1 (Olağanüstü Yetenek) göçmeni olarak onay başvurusu, 19 Şubat 2020’de yürürlükte olan Göçmenlik Kuralları uyarınca karara bağlanacaktır.

 

Başvuru sahibinin 20 Şubat 2020’de bekleyen Olağanüstü Yetenek göçmenlik başvurusu olması durumunda ne olur?

 

20 Şubat 2020 tarihinden önce teslim edilen Tier 1  Olağanüstü Yetenek göçmeni olarak giriş izni veya kalma izni başvuruları, 19 Şubat 2020’de yürürlükte olan Göçmenlik Kuralları uyarınca kararlaştırılacaktır.

 

Başvuru sahibinin geçerli bir Tier 1 Olağanüstü Yetenek onay mektubu varsa ancak 20 Şubat 2020’de Tier 1  rotası kapsamında bir başvuru sunmamışsa ne olur?

 

Geçerli İstisnai Yetenek onay mektubuna sahip olan ancak rota kapsamında başvuru yapmayan başvuru sahipleri, giriş izni başvurusunda bulunmak veya Kuresel Yetenek Vizesi kategorisine girmek için bunu kullanabilirler.

 

Başvuru Sahibi, Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesi varsa, kalma iznini nasıl uzatabilir?

 

Tier 1 Olağanüstü Yetenek iznine zaten sahip olan adaylar, Küresel Yetenek kategorisi altında genişletebilirler.

 

Tier 1 (İstisnai Yetenek) göçmeni olarak izin almaları halinde başvuru sahibi Anlaşma Yerlesem/ ILR’ye nasıl başvurabilir?

 

Tier 1 (İstisnai Yetenek) Göçmenlerinden yapılan yerlesme başvuruları, başvuranların önce Kuresel Yetenek vizesine geçmelerine gerek kalmadan kabul edilmeye devam edecektir.

 

Aşağıda daha fazlasini ogrenebilir veya Londra Göçmenlik avukatlarımiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

30.01.2020 tarihinde yayınlanan Göçmenlik Kurallarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Açıklamada (HC56, 30 Ocak 2020).

 

LONDRA’DA GÖÇ AVUKATLARINDAN ÜCRETSİZ DANIŞMA

 

Göçmenlik avukatlarımızdan 15 dakikalık ücretsiz danışmanlık talep edebilirsiniz; gorusmeler yalnızca telefon üzerinden yapılacaktır.

 

Mann’s Solutions Londra, Hong Kong, İstanbul ve St Petersburg’da ofisleri bulunan uluslararası bir göç hukuku firmasıdır ve yüksek net değerli bireylere İngiltere Vizesi ve Yatırım yoluyla Göçmenlik sunma konusunda uzmanlığa sahiptir. Göçmenlik avukatlarımız OISC (Göçmenlik Hizmetleri Komiseri Ofisi) tarafından düzenlenmiştir.

 

Daha fazla bilgi veya kişisel durumunuzu Londra Ofisi’ndeki göçmenlik avukatlarımızla özel bir konsültasyonda tartışmak için enquiries@manns-solutions.com adresinden bizimle iletişime geçin veya +44 207 993 63 46 numaralı telefonu arayın.