fbpx

GOCMENLIK KURALLARINDA YAPILAN DEGISIKLIKLER

Sole representative visa
Brexit Süreci
Kasım 8, 2018
uk visa update
Ankara Anlasmasi Vizesi : nasil basvurulur ve Birlesik Krallik pasaportu nasil elde edilir ?
Ocak 21, 2019
home office

Birlesik Krallik’in AB’den ayrilmasiyla birlikte onu izleyen uygulama surecinde Birlesik Krallik, AB tarafindan uygulanan mevcut dolasim sistemini sona erdirecek ve boylece Birleşik Krallık Göçmenlik Kuralları hem AB’ye hem de AB dışındaki göçmenlere tek bir sistemde uygulanacaktır. Yeni Gocmenlik kurallarina gore, Birlesik Krallik’a yerlesmek isteyen kimsenin hangi ulke vatandasi olduguna bakilmaksinizin gerekli izinleri almasi gerekecektir.

AB ve AB üyesi olmayan vatandaşlar için durum

Uygulama donemmini takip eden gelecekteki sistemde, AB vatandaşları da dahil olmak üzere, çalışmak, okumak veya aile kurmak isteyen kisilerin Birlesik Krallik’a gelmeden önce elektronik statü şeklinde izin almalari gerekecektir. Bu durum, İngiltere’ye gelen herkesin Birleşik Krallık göçmenlik kontrollerinin temelini oluşturacak bireysel bir göçmenlik statüsüne sahip olacağı anlamına geliyor. Bu statu, Birlesik Krallik sinirinda bir kişinin seyahat izninin (bir Sınır Gücü memuru veya bir e-kapısıyla) kontrol edilip edilmediğini teyit etmek ve daha sonra ülke içi göç kontrollerinin temelini oluşturmak için havayollarına bildirilecektir.

Home Ofis, AB vatandaşı olan ziyaretçilerin seyahat öncesinde vize almasi ve İngiltere’ye girişlerin hızlı ve kolay olmasi için e-gişeleri kullanmaya devam etmelerine izin vermeyle ilgilenmemektedir. Turistler, alti aya kadar İngiltere’de serbestce kalmaya devam edebileceklerdir. İngiltere’ye kısa vadeli ticari nedenlerle gelen ziyaretçiler aynen simdilerde odugu gibi izin verilen ücretli sözleşmeler dahil olmak üzere çok çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebileceklerdir. Home Ofis, yapilan bu aktivitelerin taraflarin iş ihtiyacını  gelistirecek  şekilde gerceklesip gerceklesmedigini sorgulayacaktir.

Ogrenciler

Kisa sureli ogrenim hakki kazanan ve vize almaya ihtiyac duymayan kisiler haric; genellikle ogrenciler Ingiltere’ye seyahat etmeden once izin almalidirlar.   Gelecek tarihlerde, vize ihtiyaci olmadan Birlesik Krallik’a girebilen ogrenciler icin elektronik seyahat yetkisi ile ulkeye girebilecektir.

Lisans eğitimini tamamlayan ve eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere’de çalışmak isteyen uluslararası öğrenciler icin yeni kurallar getirilmistir. Tüm yüksek lisans ve lisans ogrencileri egitimlerini tamamladiktan sonra 6 ay Birlesik Krallik’ta kalabilecek ve boylelikle Birlesik Krallikta is bulma imkanina sahip olabilecektir. Ayrica doktora derecesini tamamlamış olan ogrenciler icin Birleşik Krallık’ta iş aramak için gecirebilecegi sure bir yılı olacaktır.

Ayrıca Home ofis lisans seviyesinde veya daha yukarısında okuyan öğrencilere, Birleşik Krallık’taki lisans egitimlerinin bitiminden üç ay öncesinde kategorilerini calisan kisi olarak degistirebilmelerine izin vermektedir, Birlesik Krallik disindan ise mezuniyet tarihinden iki yil sonrasina kadar basvuru yapabilirler.

Calisan kisiler

Yetenekli program gocmen isverenleri (Tier 2 Vize), calisacnalri icin sponsorlugun bir sarti olan is piyasasi testi yapmasina gerek olmayacktir.

Yeni sistem mevcut sponsorluk gereksinimlerine tabi tutulmadan daa onceden AB ulkelerinden is gucu temin etmis olan buyuk olcekli, kucuk olcekli sirketlerin ulasimina acik olacaktir. Bu yuzden Home ofis sistem gecisini olabildigince basit ve isverenler icin dusuk maliyetli yapmalidir.

Yeni yetenekli gocmen programi orta seviye yetenekli RQF 3-5 seviyesi (A seviyesi veya benzeri) oldugu gibi universite ve yuksek lisan mezunlarina da acik olacaktir, ayrica minimum maas gereksinimi olan 30.000£ gozden gecirilecek ve is verenlerle gorusulup minimum maas gereksinimine karar verilecektir.

Ic Isleri Bakanligi (Home Office) is verenlerin, ozellikle insaat ve sosyal bakim gibi kisa surede uyum saglayamayacak olanlarin karsilasacagi sorunlarin farkindadir. Kisa sureli isci programi 12 ay suresince ulkeye gelmeye olanak saglayacaktir, bu sure sonrasinda ulkeden cikis yapilip 12 ay boyunca tekrardan giris yapilamayacaktir (cooling off period). Bu program da vakti geldiginde hayata gecirilecektir.

Is

2019 bahar aylarinda, Home Ofis, istisnai yetenek vizesi, girişimci vizesi, ve start-up vizesi dahil olmak üzere AB dışındaki vatandaşlar için iş vizeleri üzerinde daha fazla değişiklik yapacaktır.

Igili dokumani burada bulabilrsiniz.

Mann’s Solutions sizlere yapilan degisiklikleri bilgilendirmeye devam edecektir.

Mann’s Solutions, Gocmenlik hukuku konusunda bireylere ve kurumsal şirketlere hukuki destek sunmak konusunda uzman bir sirkettir. Uzmanlarımız, Birleşik Krallık’ta daimi ikamet ve yerleşim durumu, Tier 1, Tier 2 ve diğer kategoriler de dahil olmak üzere Birleşik Krallık vizeleri hakkında hukuki destek vermektedir.