fbpx

Brexit Süreci

Tier 1 Exceptional Talent Visa. UK attracts talented professionals from overseas
UKVI İngiltere başvuru sahipleri için Yeni Başvuru Süreci ve Ek Hizmetler
Kasım 2, 2018
home office
GOCMENLIK KURALLARINDA YAPILAN DEGISIKLIKLER
Aralık 21, 2018
Sole representative visa

23 Haziran 2016 tarihinde Brexit onaylandigindan bu yana, Birleşik Krallık hükümeti, ulkede ikamet eden Avrupa Birligi vatandaşları ve aile fertlerinin gelecekteki statüsü ile ilgili göçmenlik hukuku mevzuatında benzeri görülmemiş değişiklikler için hazırlanıyor.

Brexit sonrası göç politikasının nihai karari hem Birleşik Krallık sakinleri hem de gocmenlik kurallarina tabii kisiler tarafından hevesle beklenirken, asagida Home Ofiice’in bugune kadar teyit ettigi degisiklikleri genel bir bakis acisi ile bulabilirsiniz:

  1. İngiltere’deki Avrupa Birligi Vatandaşlarının Durumu

29 Mart 2019 Brexit günü için planlanmış olsa da, İçişleri Bakanlığı İngiltere’deki Avrupa Birligi vatandaşları için geçiş düzenlemelerinin 31 Aralık 2020’ye kadar devam edeceğini doğruladı. Birleşik Krallık’ta ikamet eden tüm AB vatandaşları bu tarihe kadar suresiz oturum hakkina sahip olmak icin basvuru yapabilecektir. Bunun yani sira Aralik 2020 tarihinde UK’de 5 yildan az suredir ikamet eden AB vatandaslari da ulkede yasamaya devam etmek icin önkoşullu yerleşim statüsüne basvuruda bulunabileceklerdir.

  1. Birleşik Krallık’taki Avrupa Birligi Vatandaşlarının Aile Üyelerinin Durumu

31 Aralık 2020 tarihine kadar UK’de ikamet etmis AB ​​vatandaşların İngiliz olmayan aile üyeleri UK’de ikamet etmeye ve gelecekte suresiz oturum hakki icin basvuruda bulunmaya haiz olabileceklerdir.  Yukarida belirtilen tarihe kadar AB vatandaslarinin UK’de yasamayan yakin aile fertleri de AB vatandaslarina katilip onunla birlikte UK’de yasayabilir ve önkoşullu yerleşim statüsü icin basvuruda bulunabilir.

  1. Başvuru Süreci

AB vatandaslarinin suresiz oturum hakkina yada önkoşullu yerleşim statüsüne sahip olabilmek icin yapmasi gereken 5 temel adim vardir:

  • Basvuru formunu doldurmak,
  • Kimlik bilgilerinizi ve uyrugunuzu dogrulayacak belgeleri online olarak sisteme yuklemek ya da posta ile gondererek teyid etmek,
  • UK’deki ikamet adresinizi size verilen sigorta numarasi (NI Number) ya da resmi diger dokumanlar ile teyid etmek,
  • Sabika kaydinizi sunmak,
  • Başvuru ücretlerini ödemek.
  1. Basvuru Ucretleri

Birleşik Krallık’a ilk kez oturum basvurusu yapan yetiskin adaylar icin basvuru ucreti degismeyip £65 olarak degerlendirilmistir. Ana basvuru sahibinin 16 yasindan kucuk cocuklari icin basvuru ucreti £32,50 olarak belirlenmistir. Önkoşullu yerleşim statüsüne sahipken kalici oturum hakki icin basvuru yapan kisilerden basvuru ucreti talep edilmeyecektir.

Son olarak Birleşik Krallık’ta yaşayan, yerleşik ya da pre-settled status kazanmış olan AB vatandaslari ve aile uyeleri UK’deki sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceklerdir. Ayrica 6 yıldan az olmamak kaydıyla UK’de yasayan AB vatandaslari ve aile uyeleri İngiliz vatandasligi icin basvuruda bulunabileceklerdir.