fbpx

Ankara Anlaşması Vizesi


Ankara Anlaşması – Türk İş Insanı Vizesi (ECAA)

Ankara Anlaşması, Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık’ta iş kurmalarına imkan veren bir anlaşmadır. Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Türkiye arasında olan bu anlaşma 1963’te imzalanmıştır.  Turkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vize kapsamında Birleşik Krallık’ta oturum ve 6 yılın sonunda, yasal gereklilikler sağlanmış olduğu takdirde, pasaport elde edebilirler.

Temel olarak Ankara Anlaşmasının koşulları aşağıdaki gibidir:
•  TC vatandaşı olmak (TC Pasaportuna sahip olmak)
  Eğer Birleşik Krallık’a iş kurmak için geliyorsanız;
•  Uygulanabilir bir iş kurmak icin niyetinizin gerçek olması
•  İşi kurmak icin kendi paranizi ya da 3. bir şahsın size hediye verdigi parayı getireceğinizi ispatlayabilmeniz
•  İşi kurmak icin yeterli parayı getirebilmek
•  Yapacağınız işin İs Planında destekleyici bilgi ile donatılması
•  İşiniz sizi ve size bağlı eş ve çocuklarınızın bakımını başka bir işe girme gereksinimi olmadan karşılayabilmeli.
Birleşik Krallık’ da hali hazırda mevcut bir işyerine dahil olmak istiyorsanız aşağıdaki koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir:
•   Mevcut olan bu işe katılmak için niyetinizin gercek olması
•   İşe katılmak icin kendi paranizi ya da 3. bir şahsın size hediye verdigi parayı getireceğinizi ispatlayabilmeniz
•   Size düşen borçları ödeyebilmek (işyerinin masraflarını kendi kendinize ödeyebilmeniz)
•   İşten elde edilen karın sizin hakkiniz olan payının, sizin bakiminiz ve size bağlı eşinizin ve cocuklarınızın bakımı için yeterli olması.  
•   İşin idaresinde aktif rol alıyor olmanız
•   Bu iş için sizin hizmet ve yatırımınıza gerçekten ihtiyaç olması (örnegin sizin risk yönetimi konusunda tecrübeniz vardır ve işyerinin de bu hizmete ihtiyacı vardır, gibi)
•    Bu işyerine ait son yılların bilançoları sunulmalı.

Anlara Anlaşması Vizesinin Avantajları
Bu vize iş kurmak suretiyle Birleşik Krallık’a taşınmak isteyen Türk vatandaşları için en uygun ve başvuru koşulları açısından en az gerekliliğe sahip vize turudur.
• Sermaye alt sınırı yoktur.
Başvurucular işleri, endüstrileri ve potansiyel masrafları ile orantılı olan meblağı sermaye olarak gösterebilirler.
• Dil şartı bulunmamaktadır.
UKVA dil ile ilgili bir şart belirtmemiştir. Ancak kisilerin islerinin gerektireceği seviyede dil bilgisine sahip olduğunu gösteren bir dil sertifikası edinmelerinde fayda vardır.
• 6 yılın sonunda Birleşik Krallık Pasaportu edinmek
Vizelerinin gerekliliklerini yerine getiren başvurucular 5 yılın sonunda süresiz oturum hakkı elde edeceklerdir. Süresiz oturumun elde edilmesinden itibaren 1 yıl içinde pasaport başvurusuna hak kazanılacaktır.
• İstihdam zorunluluğu yoktur.
Başvurucuların kuracakları işe işçi alımı yapmalarına gerek yoktur. Ancak UKVA başvurucuların öngörülen 5 yıl içinde işlerini geliştirerek istihdam sağlamaları yönünde beklenti içindedir.

Ankara anlaşması vizelerini alan müvekkellerimizden bir kısmının başvuru yaptıkları iş kolları aşağıdaki gibidir:
• Alternatif Tip hizmetleri
• Muhasebe kayıtlarının tutulması
• Restoran işletmeciliği
• Oto Tamirciliği
• Kuaför ve Sac tasarım
• Mühendislik danışmanlık hizmetleri
• Emlakçılık
• Digjtal tasarım ve web tasarım danışmanlığı
• Mimari ve tasarım danışmanlığı
• Elektronik Ticaret Danışmanlığı
• Bilişim Teknolojileri Danışmanlığı
• Eğitim Danışmanlığı
• Hayvan Bakıcılığı
• Müteahhitlik
Pasaport Süreci

Bağımlı Kişilerin Pasaport Edinimi
Ana başvuru sahibine bağımlı kişiler de ana başvurucuyla birlikte Birleşik Krallık’a giriş yapabilir. Bağımlı kişiler 21 yaşından küçük çocuklar, eşler ya da evli olmayan partnerler olabilir. Bağımlı kişiler de 6. Yılın sonunda pasaport başvurusu yapabilirler.

Bağımlı Kişilerin Çalışma İzinleri
Bağımlı kişiler işçilik ve çalışma hakları bir kısıtlama olmaksızın bulunmaktadır.

Yıllık Minimum Kalış Süresi
Ankara Anlaşması giriş izni ya da ilk vizesi 12 aylık süre icin verilir. Vize verildikten itibaren kisiye verilen mektupta belirtilen tarihten itibaren (Turkiye’den yapılan başvurular için) 30 gün içinde giriş yapılmalıdır. Birleşik Krallık’tan yapılan başvurularda da başvurucular vizelerinin gelmesiyle birlikte Birleşik Krallık’ta kalmaya devam edebilirler. Genel kural olarak, Ankara anlaşmalı Türk iş insanlarının ve bu başvuruya dahil edilen bağımlı kişilerin yılın en az 6 ayını Birleşik Krallık’ta geçirmeleri gerekmektedir.

Başvurucuların vizelerini almalarıyla beraber şahıs şirketi ya da limited şirketi kurarak kendilerini ve varsa bağımlı kişileri geçindirebilmek amacıyla ticari faaliyetlerine başlamalıdırlar.
Turk Is insanları şahıs şirketi ya da limited şirket kurarak ticari faaliyetlerini Ankara Anlaşması vizesi kapsamında devam ettirebilirler. Kisiler vizelerini ve Ulusal Sigorta numaralarını edinir edinmez çalışmaya baslayabilirler. Ankara Anlaşmalı iş insanlarından 12 aylık bu süreçte kendilerini ve varsa kendilerine bağımlı kişileri geçindirecek ve vergilerini odeyecek yeterli kari elde etmeleri beklenir. Uzatma başvurusundaki basari kisinin 12 aylık süreçte yeterli kari elde etmesi ve bu karin kisinin geçimini saglayacak seviyede olup olmadığına bağlıdır.

Ankara Anlaşması Vizesi 3 Yıllık Uzatma Süreci
Genel kural olarak, Ankara anlaşmalı Türk iş insanlarının yılın en az 6 ayını Birleşik Krallık’ta geçirmeleri gerekmektedir. Uzatma vizesi şirketin sağlıklı kar tablolarına sahip olduğu durumlarda genelde 3 yıllık verilir. Bakanlık isin gerçekliğine karşı şüphe duydugu durumlarda sadece 1 yıllık uzatma vizesi de verebilir. Bu bir yılın sonunda isin gelişimi ve gerçekçiliği tekrar kontrol edilir.

Temmuz 2018 İtibariyle Getirilen Değişiklikler
Değişiklik öncesinde Ankara Anlaşmalı Türk iş insanları 4 yılın tamamlanmasıyla birlikte süresiz oturum başvurusu yapmaya hak kazanabiliyorlardı. Ancak Mart 2018’de karara bağlanan Aydogdu davasıyla birlikte bu süre beş yıla çıkarıldı. Bu da Ankara Anlaşmalı Türk iş insanlarının ilk başvurularından suresiz oturum başvurularına kadar önce en az üç başvuru yapacakları anlamına gelmektedir. Süresiz oturum başvurusu yapmak isteyen Ankara Anlaşmalı Türk iş insanları artık Ingilizce testi ve ‘Life in the UK’ denilen sınava da girmeleri ve geçmeleri gerekmektedir. Kişiler süresiz oturum hakkını elde etmelerinin üzerine her türlü calışma hakkına sahiptirler ve Birleşik Krallık’ta yasamaya devam etmeleri icin başka bir vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Pasaport Edinilmesi
Süresiz oturum sahipleri, bu hakkın edinilmesinden bir yıl sonra vatandaşlık için başvuru yapabilirler. Bu başvuru icin gerekli koşullar aşağıda belirtilmiştir:
• Kişinin İngilizce ve ‘Life in the UK’ testini geçmesi gereklidir
• Başvurucunun herhangi bir göç hukuku ihlalinde bulunmaması ve sicilinin temiz olması
• Başvurucunun son 5 yıl içinde 450 günden fazla Birleşik Krallık dışında geçirmemiş olması
• Başvurucunun son 1 yıl içinde 90 günden fazla Birleşik Krallık dışında geçirmemiş olması
Mann’s Solutions Olarak Çalışma Şeklimiz

1. Sözleşmeyi İmzalama
Sözlü onayınızı takiben size sözleşmemizi gönderiyoruz. Sözleşmeyi imzalayıp, tarayıp bize geri gönderiyorsunuz (e-mail ile gönderebilirsiniz). Alternatif olarak elektronik imza için lütfen bkz. EK BİLGİLER - PDF Belgesi nasıl imzalanır.

2. Ödeme
Sistemimiz size e-posta ile ekte Faturamızı gönderir. Başvuru sürecinize başlamadan önce fatura bedelinin % 50'sinin ödenmesi gerekmektedir. Kalan bakiyenin başvurunuzun Home Office’e sunulmasından 2-3 gün önce ödenmesi gerekmektedir.

3. Göçmen Avukatımızla Telefonda Söyleşi Akabinde BELGELERİNİZİ TOPLAMANIZ
Ödeme 3-5 iş günü içinde bize ulaştığında, telefonla sizi arayarak 40 - 60 dakikalık bir soru ve cevap toplantısı yaparız. Bu toplantıdan amacımız profesyonel bir şahıs ve gelecekteki bir işletme sahibi olarak tüm güçlü noktalarınızı göstermek ve başvurunuzu azami şekilde güçlendirebilmek için hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini belirlemektir.  Bu kısım çok önemlidir zira her müvekkilimizden ayrı belgeler isteriz.  

4. Belge listesini içeren Müşteri Hizmetleri Mektubu (CCL – Customer Care Letter)
Bir Göçmenlik Hukuku şirketi olarak nasıl çalıştığımıza dair tüm yasal bilgileri ve başvurunuz için temin etmeniz gereken yukarıdaki söyleşide sorularımıza verdiğiniz cevaplarınızla ve CVnizi inceleyerek belirlediğimiz 'size özel' belge listesini içeren Müşteri Hizmetleri Mektubunu (CCL) size göndeririz.

5. Başvuru Hazırlıkları  
Avukatımız tüm belgelerin toplanması ve düzenlenmesinde size destek verir, vaka stratejisi hazırlar ve İngiltere'nin göçmenlik yasasına tam olarak uyarak başvuru formunuzu doldurur, ardından da Home Office’e başvurunuzu desteklemek için profesyonel ve ayrıntılı Temsil mektubu hazırlar.

6. Başvuruyu Home Office’e Sunma
 TÜRKİYE’den Başvurular Avukatımız tüm gerekli belgeleri çevrimiçi olarak Home Office’e sunacak ve tüm belgelerin asıllarını götürmeniz için şehrinizdeki British Visa Center'dan size bir randevu tarihi ayarlayacaktır.
Başvurunuzu yaptıktan sonra konsolosluğa £60.- ek ücret ödeyerek pasaportunuzu British Visa Center'dan geri alabilirsiniz.
Birleşik Krallık’dan Başvurular
Avukatımız sizden tüm belgeleri toplar ve Londra büromuzda saklar, gerekli tüm formları çevrimiçi olarak ve diğerlerini normal postayla Home Office’e gönderir.
2-3 hafta sonra, en yakın postaneye giderek parmak izinizi vermenizi talep eden sizin adınıza ofisimize bir mektup gelir. Bu mektubun orijinalini, tahsis edilen süre içerisinde parmak izinizi vermeniz üzere size veririz.

7. Home Office'ten Sonucun Alınması
TÜRKİYE’den Kararın Alınması
Home Office başvurunuzun sonucunu, vize başvurunuzdan 3 ay sonra size e-posta yoluyla bildirecektir, ancak bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilir.
E-posta yoluyla olumlu karar aldıktan sonra, British Visa Center'a giderek tüm belgeleri almanız gerekmektedir.
İngiltere’den Kararın Alınması
Home Office 4 ay sonra size başvurunuzu posta yoluyla gönderdikten sonra belgelerinizi ve başvurunuzun sonucunu ofisimize gönderecektir, ancak bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilir.
Bizden olumlu bir karar aldığınızda, ofisimize gelmeniz ve tüm belgeleri ve yeni vizenizi almanız gerekir, ya da biz size tüm belgeleri size İngiltere'ye posta yoluyla gönderebiliriz.

8. İngiltere'deki Diğer Adımlarınız için Size Rehberlik
Göçmenlik avukatımız, göçmenlik yasası ve Ankara Anlaşması vizesine uyum konusunda atmanız gereken adımlarla ilgili size rehberlik edecektir:
1) Konaklama
2) İngiltere’de Kişisel Banka Hesabı açma
3) Limited Şirket Kurulması
4) Ulusal Sigorta Numarası Alma
5) İngiltere Ticari Bankası Hesabı Açma
6) Muhasebecimizle Toplantı Ayarlama

Mann’s Solutions Hizmetleri:
1.     Güçlü bir başvuru oluşturmak adına durumunuzu anlamak için sizinle detaylı görüşme
2.     Sorulardan elde ettigimiz bilgiler doğrultusunda, danışmanlığımızla başvurunuzu güçlü kılmak için gerekli olan Belge Listesini oluşturmak, size sunmak
3.     Birleşik Krallık’da gerçekleşecek olan ileriye dönük iş fikrinize parelel bir İş Planını sizin için hazırlamak
4.     Home Office’in online başvuru formunu doldurmak (Türkiye başvurularında sunulan “Keep My Passport When Applying” –Başvururken Pasaportunuz Sizde Kalabilir- Hizmeti ile ilgili yardimci olmak)
5.     Belgelerin baştan sona kontrolünü yapmak
6.     Belgelerin hepsi tatmin edici ise, başvurunuz ile beraber Home Office’e sunmak üzere hukuki temsilcilik mektubumuzu (letter of representations) hazırlamak
7.     Başvurunuz Mann’s Solutions’un en üst seviyeli göçmenlik hukuku uzmanı tarafından tekrar gözden geçirilecektir.
KURUMLAR
Mann's Solutions