fbpx

Ankara Anlaşma Vizesi: Yerlesim/ ILR V ize başvurusunun basari kriterleri

Ankara Anlasmasi – Basarili bir sonuc icin nelere dikkat edilmesi gerekir ?
Ocak 2, 2020
Tier 2 General Visa
Tier 2 Genel Vize: Vize Hakkinda Genel Sorular ve Vizenin Uzatılması
Ocak 16, 2020

Son zamanlarda Ankara Anlasmasi’na dair musterilerimizden aldigimiz en onemli sorulardan biri de Brexit ve 50.maddeden kaynakli yerlesim durumu ve uzatma vizesinin ne olacagidir.

1.       ECAA Yerlesim Vizesine kimler basvurabilir?

ECAA vizesine basvurabilmek icin asagidaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekir.

  • Türk ECAA iş adamı olarak izninin olmasi;
  • Birleşik Krallık gerekliliklerinde İngilizce dili ve yaşam bilgisi testini gecmek ;
  • Türk ECAA iş adamı olarak  çalıştığı iş (ler) i yürütmeye devam etmek ve İngiltere’de geçerli bir iş yürütmeye devam etme niyetinin olmasi;
  • kamu fonlarına başvurmadan aile üyelerinin yasamini destekleyebildiklerini kanitlamasi;
  • Genel Ret Gerekçesi kapsamında reddedilmemesi.

2. Başvuran Ne Zaman Belirsiz Kalmak İçin Başvurabilir?

Aday, yeterlilik süresinin sonuna gelmeden 28 gün öncesine kadar ILR’ye başvurabilir. Daha önce başvurursanız başvurunuz reddedilebilir. Yeterlilik süresi, başvuru sahibi için hangisinin en faydalı olduğuna bağlı olarak, ILR için başvurduğunuz tarihten 5 yıl önce veya ILR başvurusunun kararlaştırıldığı tarihten 5 yıl once olacaktır. Birleşik Krallık’ta gerekli süreden daha fazla zaman geçirdiyseniz, İçişleri Bakanlığı yalnızca son 5 yılı geçerli olarak değerlendirmektedir.

3. Ankara Vizesine hak kazanma süresi nedir?

Bir başvuru sahibi, ILR güzergahı kapsamında ECAA iş adamları için ancak en son izin süresinin bir Türk ECAA iş adamı ve geri kalanından oluşan izin kombinasyonu ya:

• Türk ECAA iş adamı,

• Tier 1 (girişimci) göçmen

Bu, Birleşik Krallık’ta, yukarıdaki kategorilerden birinde geçerli izinle, 5 yıllık kesintisiz bir süre boyunca yerleşik olmanız gerektiği anlamına gelir.

 4. İçişleri Bakanlığı süreklilik dönemini nasıl hesaplar?

Devamlı süre, aşağıdaki tarihlerden hangisinin başvuru sahibi için en yararlı olduğu zamana göre hesaplanacaktır:

  • Başvuru tarihi

• karar tarihi

• başvuru tarihinden itibaren 28 güne kadar herhangi bir tarih – bu bir başvuru sahibinin 5 yıllık kesintisiz dönemlerini tahakkuk ettirmeden 28 gün öncesine kadar başvurabileceği anlamına gelir

5. Başvuranın 5 yıllık icin kaç gün Ingiltere’de  olması gerekiyor ?

ILR’ye göre adaylar, hak kazanma döneminin her yılı boyunca 12 aylık bir süre İngiltere’den 180 güne kadar devamsızlığa sahip olabilirler.

Bireyin önünde 5 yıl kesintisiz ikamet edip etmediğini hesaplarken sunlar dikkate alınmalıdır:

• Başvuran, sürekli süre içinde herhangi bir 12 aylık süre boyunca 180 günden fazla  süre Birleşik Krallık’ta bulunmus olmalı:

Yurtdisina ancak ulusal veya uluslararası insani veya çevresel bir krize yardımcı olmak amaciyla cikilabilir.

• başvuru sahibinin Dışişleri Bakanı’nı tatmin etmek için İngiltere’den yokluğunun bu amacı için olduğunu gösteren yeterli kanıt sunulmalidir.

• başvuru sahibi Birleşik Krallık’tan ayrılıp hak kazanma süresi içinde geri döndüyse, ayrılma ve geri dönüşlerinde girmek veya orada kalmak için mevcut izinleri içindir. Bu gereksinimin 2 istisnası vardır:

• Bireyin izni Birleşik Krallık dışındayken geçmesi halinde, bu iznin bırakılmasından sonraki 28 gün içinde ve 6 Temmuz 2018 tarihinden önce giriş izni için başka bir başvuruda bulunulması ve bu başvurunun daha sonra verilmesi kaydıyla, izinsiz süre dikkate alinmaz ancak 6 Temmuz 2018’den sonra sınırlı izin verilen süre boyunca daha fazla giriş izni başvurusu yaparsa, daha sonra verilen izin, İngiltere dışında gecen sure ve başvurucunun yeniden girişine kadar bekleyen sürenin dikkate alınmayacaktır.

• Ingiltere disinda gecirelen sure yalnızca Overstaying: Exceptions bölümünde ayrıntılı olarak belirtilen durumlarda dikkate alınmayacaktır.

Mann's Solutions